Telefon
WhatsApp
Papür Çatılar

 son dönemlerde fazlası ile tercih edilmeye başlandı. Özellikle çiftlik ve yayla evlerinde tercih edilen papür çatılar eskilerde daha çok ahır çatı olarak tercih edilmekteydi. Bu  son dönemlerde evlerde kullanılırken daha da yeni zamanlarda bar ve restoranları çatıları olarak kullanılmaya başlandı.

 

             Bu çatıların sıkça tercih edilme sebebi de tatil bölgelerinde daha çok egzotik bir görüntü sağlaması oluyor. Daha çok tropik bölgelerde rastladığımız papür çatılar artık ülkemizdeki tatil bölgelerinde de kullanılmaktadır. İnsanların farklı mekânlardaki tatil arayışları sebebi ile turistlerin daha çok tercih ettiği bu tropik ülkelerin egzotik havasını ülkeye taşımak isteyen yatırımcılar hem daha uygun fiyatlarda tatil mekânları oluşturuyor hem de daha ucuza tatil mekânları oluşturuyorlar.

 

 Depreme Daha Dayanıklı Çatılar

 

              depreme daha dayanıklı olduğu için genelde yaylalarda ya da çiftlik evlerinde sıkça tercih ediliyor. Bu çatılar mevsimsel değişikliklere göre farklılıklar yarattığı için daha çok sıcak bölgelerde ve yağmurun az yağdığı beldelerde kullanılmaktadır.  konusunda uzman olan ve yılların deneyimini üzerinde taşıyan ustalar bu konuda gün geçtikçe geliştirdikleri çatılar için farklı formlarda oluşturmuşlardır.

 

             Daha modern şekiller de üretmektedir. Bazen Asya ülkelerine özgü sivri modelleri uygularken bazen de tamamen batıya özgü modelleri tercih ediyorlar. Önemli olan çatının uzun yıllar kullanılabilmesidir. Bu tarzdaki çatılar insanlara gelip geçici mevsimsel bir çatı gibi görünse de aslında son derece dayanıklı olmaktadır.

 

 Kamelyalarda Papür Çatılar

 

             Kamelyalarda genellikle çatılar papürden olabiliyor.  kamelyalarda şık görüntüleri ile de her zaman tercih ediliyor. Gerek düz gerekse de sivri olarak tasarlanan bu kamelyalardaki papür çatılar insanlarda tropik bir hava estiriyor. Her zaman kullanılabilecek bu  son derece ucuz bir maliyeti olduğu için herkesin rahatlıkla yaptırabileceği bir çatı türüdür. İnsanlar farklı egzotik alanlara duydukları için artık hemen hemen her mekânda papür çatılardan faydalanıyor.

 

             Daha çok küçük egzotik kafeteryalarda gördüğümüz bu papür çatılar artık birçok büyük ve salaş restorandın çatısı olarak da kullanılabiliyor. İnsanları daha çok çeken bu çatılar işletmecilerin kurtarıcısı olmuş durumda.