Telefon
WhatsApp
Toprak Eşyalar
 "Çözülmüş çamurdan yapılmış toprak tencere" olarak lügatimizde yer alan çömlek, bilinen en eski ve kullanışlı ham madde olan toprağın, çamur haline getirilerek, kimi zaman da kille karıştırılarak elle ya da çömlekçi çarkı denilen düzenekle şekillendirilerek üretiliyor.
 

 
 
Ruha iyi gelen bir meşgale olduğu için doktorlar da öneriyor Hamura şekil verme aşamasında birkaç yöntem uygulanıyor. Seri üretim ve çok parça çanak çömlek üretimini hızlandırmak için tabak gibi düz parçalar çark yerine, çarka eşdeğer bir makineyle şekillendirilebiliyor. Ancak doktorların da önerdiği ve insan ruhuna iyi gelen çömlek yapımı, en çok eski tip tornada olduğunda keyif veriyor. Çömlekçi ustası özenle hazırladığı hamuru ayaklarıyla vurarak hızlandırdığı çarkına yapıştırdığı anda görsellik o vakit başlıyor. Usta önce elleriyle hamura bastırarak, sonra başparmaklarıyla tam merkezden bastırıp içini boşaltarak hamuru bir kıvama sokuyor. Son aşamada ise yarım ay şeklindeki metal parçayla karın oluşturup çömleğe dönüştürüyor.

 

ÇÖMLEK ve ÇÖMLEKÇİLİK NEDİR?

Çömlekçilik, toprağın ya da asıl olarak killi toprağın çeşitli aşamalardan geçirilip işlenip şekillendirilip kullanılmak üzere çeşitli eşyalar üretilmesine verilen addır.İlk Çağ’dan itibaren insanoğlunun birçok ihtiyacını karşılamak için kullandığı çömlekler, ayrıca önemli bir sanat öğesi olarak da değer kazanmıştır. Toprağın bir takım işlemlerden geçirildikten sonra şekillendirilmesiyle oluşan çömlekler, günümüzde başta arkeoloji olmak üzere birçok bilim dalının geçmişte yaşayan toplumlar hakkında bilgi edinmesini sağlayan önemli bilimsel kaynaklar haline gelmiştir. Tarihçiler uzun süredir üzerinde çeşitli teoriler geliştirse de insanoğlunun çömlekçiliği nasıl keşfettiği hala tam olarak bilinmemektedir. Çömlekçiliğin temeli olan toprağın işlenmesi dışarıdan basit bir işlem gibi görünse de kendi içinde birçok aşaması olan ve oldukça kompleks bir işlemdir ki İlk Çağ insanı için bu işlemlerin doğru sıra ile yapılması dahi başlı başına önemli bir iştir.

Biz Size Toprak Eşyalar olarak çeşitli  toprak ürünler sunmaktan Onur duyarız.